Ponad rok temu pandemia zaskoczyła nas wszystkich. Kiedy wszystko zaczęło wracać do normy, zapowiadana jest czwarta fala. Na przestrzeni ostatnich miesięcy, każdy musiał zmierzyć się z nową rzeczywistością i obostrzeniami. Od zawsze dbaliśmy o bezpieczeństwo naszych najbliższych, a teraz słowo „bezpieczeństwo” zyskało dla nas nowe znaczenie. Aktualnie trzeba wkładać o wiele więcej wysiłku, by chronić siebie i swoje rodziny. Pomimo stosowania wielu środków bezpieczeństwa, niektórym nie udało się obronić przez zachorowaniem na COVID-19. Ale czy to znaczy, że nie ma sensu się wysilać i bronić przed wirusem? Z pewnością nie.
Część osób w dobrej wierze postanowiło odkażać swoje ręce czystym spirytusem (98% alkoholu), ale niestety nie wpływa do dobrze na dłonie. Naskórek może łatwo przesuszyć się mając styczność z tak mocnym płynem. Istnieje wiele mniej inwazyjnych sposobów na ochronę przez koronawirusem.
Jak chronić siebie i swoich najbliższych przed COVID-19?
Maseczki
Maseczki są aktualnie ogólnodostępne, niedrogie i łatwe w użyciu. Według ostatnich doniesień, okazało się, że są one jednym z najskuteczniejszych środków ochrony osobistej ze względu na to, że wirus przenosi się drogą kropelkową. Dlatego nie lekceważmy przepisów i jeśli jest nakaz zakrywania nosa i ust, powinniśmy się do tego stosować, a nawet jeżeli nie byłoby to obowiązkowe, w kontaktach z osobami spoza rodziny wciąż warto ich używać.
Dezynfekcja rąk
Szczególną uwagę należy zwrócić na dezynfekcję rąk odpowiednimi do tego preparatami. Stale jesteśmy narażeni na dotykanie przedmiotów potencjalnie skażonych koronawirusem: klamki, uchwyty, produkty i wózki sklepowe, poręcze, klawiatury bankomatów i innych urządzeń, a nawet ekrany naszych smartfonów. Powinniśmy więc dezynfekować dłonie po każdym kontakcie z takimi rzeczami. Najlepiej zawsze nosić ze sobą mały pojemnik z płynem dezynfekującym lub chusteczki antybakteryjne. Te drugie są o tyle praktyczne, że dodatkowo można nimi zdezynfekować klamkę czy dotykowy ekran bankomatu.
Higiena osobista
Po każdym powrocie do domu dobrze jest zmienić ubranie, a to w którym byliśmy na zewnątrz – wyprać. Dodatkowo, jeśli nie ma przeciwwskazań od producenta odzieży, warto prać ją w wyższych temperaturach, by zlikwidować potencjalne bakterie i wirusy. Regularne mycie całego ciała również sprzyja ochronie.
Dezynfekcja pomieszczeń i poszczególnych przedmiotów
W każdym mieszkaniu jest wiele newralgicznych punktów, które są szczególnie często dotykane. Tyczy się to m.in.: klamek, ekranów telefonów i przełączników świateł. Pamiętajmy więc o dezynfekowaniu ich odpowiednimi środkami.
Pomieszczenia, w których przewija się więcej osób – w różnych firmach, punktach usługowych, gastronomicznych, szkołach, gabinetach zabiegowych, szpitalach itp. – niezbędne jest częste dezynfekowanie wnętrz. W tej dziedzinie niezastąpione są lampy bakteriobójcze. Zaletą takiego rozwiązania jest dezynfekcja pomieszczenia na sucho. Jest ona łatwiejsza w zastosowaniu od spryskiwania środkiem odkażającym. Wystarczy włączyć lampę i opuścić pomieszczenie na określony czas, żeby stało się ono bezpieczne dla użytkowników.
Na naszej stronie internetowej można znaleźć także inne środki ochrony: osłony twarzy, płyn do dezynfekcji i chusteczki antybakteryjne. Każdy produkt zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa poprzez stosowanie najnowszych technologii w procesie produkcji.