Od dawna lampy bakteriobójcze są cenionymi urządzeniami, zapewniającymi czyste powietrze i powierzchnie w obiektach medycznych. Lampa bakteriobójcza UV-C jest urządzeniem dezynfekującym. Przy pomocy promieniowania bakteriobójczego UV-C, światło ultrafioletowe skutecznie niszczy oraz dezaktywuje wszelkie mikroorganizmy. Lampy emitują promieniowanie o długości fali 253,7 nm, co skutecznie niszczy wirusy, bakterie, pleśnie oraz grzyby prowadząc ostatecznie do ich eliminacji z otoczenia.
Lampy bakteriobójcze możemy podzielić przede wszystkim ze względu na sposób działania.
Wyróżniamy:
- lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania, które należy używać po wcześniejszym opuszczeniu pomieszczenia przez wszystkie osoby,
- lampy bakteriobójcze przepływowe, podczas ich pracy osoby mogą przebywać w pomieszczeniu,
- lampy dwufunkcyjne – pełnią funkcję oczyszczania powietrza jak i powierzchni.
UVC na światowej scenie
Szereg badań przeprowadzonych na Świecie, potwierdza skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania światła UVC w walce z bakteriami oraz wirusami.
Badania zostały przeprowadzone m.in. przez Badania dr Miriam E.R. Darnella
Dr Miriam E.R. Darnella z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA wraz ze swoim zespołem przeprowadziła badania w jaki sposób eliminować wirusa SARS CoV.
Testy zostały przeprowadzone w temperaturze powyżej 75 °C, do badań zastosowano: bardzo silne kwasy >pH 8, formalina, aldehyd glutarowy, promienie UVB i UVC.
Badania potwierdziły, że to właśnie naświetlanie UVC jest najbardziej efektywne w zwalczaniu wirusa SARS CoV.
Badania dr. Shu-Ming Duan
Chiński Instytut Kontroli I prewencji Chorób Zakaźnych na czele z dr. Shu-Ming Duan dowiedli, że światło UVC niszczy wirusa SARS CoV. Naświetlanie przeprowadzono promieniami o mniejszej mocy oraz w większej odległości niż w badaniach dr. Miriam E.R. Darnella.
Zdaniem lekarzy w trakcie dezynfekcji światłem UVC, promieniowanie zabija wszystkie patogeny znajdujące się w pobliżu, w tym koronawirusa.
Powyższe badania, powinny być wystarczającym powodem, by dekontaminacja za pomocą światła UVC stała się nie tylko dodatkiem do standardów sanitarno – epidemiologicznych ale by stanowiła podstawę.
Najtańsze i bardzo skuteczne rozwiązanie- dezynfekcja przy pomocy lamp przepływowych bakteriobójczych UV-C:
- promienie UV-C niszczą wszystkie mikroorganizmy, wirusy, bakterie i ich formy przetrwalnikowe,
- dezynfekcję za pomocą lampy UV-C może przeprowadzić każdy z nas bez specjalnych kwalifikacji,
- w przypadku lamp przepływowych dezynfekcję można przeprowadzać w pomieszczeniach, w których znajdują się ludzie i zwierzęta,
- promieniowanie UV-C nie pozostawia po sobie śladu, działa tu i teraz,
- urządzenia UV-C są energooszczędne – zapewniając optymalny zwrot z inwestycji,
- brak konieczności wietrzenia pomieszczeń,
- brak konieczności stosowania w pomieszczeniach dodatkowych środków ochrony takich jak maseczki czy przyłbice,
- Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) również ma swoje stanowisko dotyczące działania lamp UV. W swoich komunikatach przy standardowych metodach dezynfekcji takich jak częste mycie rąk, zasadach kichania oraz kaszlu, zachowaniu bezpiecznej odległości, unikania dotykania nosa oraz ust, wymienia UV jako jedna z metod zapobiegania zakażeniem wirusem SARS CoV-2.